Правілы паводзін у музеі

Паважаныя наведвальнікі музея!

Мы разлічваем на тое, што пры наведванні нашага музея вамі будуць праяўлены паважлівыя і беражлівыя адносіны да экспазіцыі і абсталявання. Просім Вас азнаёміцца з Правіламі наведвання нашай установы і выконваць іх.

У музеі забаронена:

— знаходзіцца ў стане алкагольнага, наркатычнага ап’янення альбо пад уздзеяннем іншых сродкаў; праносіць ў залы музея напоі і прадукты харчавання, а таксама наркатычныя, выбуховыя, лёгкаўзгаральныя, атрутныя рэчывы, піратэхнічныя сродкі, а таксама іншыя прадметы, здольныя нанесці шкоду іншым наведвальнікам або экспанатам, абсталяванню, іншай маёмасці музея;
— курыць у памяшканнях музея;
— заходзіць у службовыя памяшканні;
— наносіць надпісы, расклейваць ці іншым чынам распаўсюджваць аб’явы, плакаты і іншую прадукцыю рэкламнага або іншага інфармацыйнага зместу;
— гандляваць прадукцыяй, ажыццяўляць любую камерцыйную дзейнасць без пісьмовага дазволу адміністрацыі;
— знаходзіцца на тэрыторыі музея з жывёламі.

У пазбяганне пашкоджання прадметаў экспазіцыі таксама забараняецца:

— заходзіць за агароджы і на пляцоўкі размяшчэння экспанатаў, дакранацца, прытуляцца да экспанатаў, а таксама здзяйсняць іншыя дзеянні, якія могуць пашкодзіць экспанаты і абсталяванне экспазіцыі;
— дакранацца рукамі да шкл
яных вітрын і спрабаваць адкрываць іх;
— выкарыстоўваць аўдыё-тэхніку з уключанымі сродкамі прайгравання гуку;
— ажыццяўляць фота і відэаздымку экспанатаў з парушэннем устаноўленага парадку;

Заўвага: дазвол на фота- і відэаздымку экспанатаў не дае права на здзяйсненне дзеянняў, якія парушаюць агульныя правілы паводзін наведвальнікаў у экспазіцыйных залах!

— праводзіць экскурсіі і культурна-масавыя мерапрыемствы без дазволу адміністрацыі музея;
— каментаваць тлумачэнні навуковага супрацоўніка, уступаць з ім у палеміку, а таксама іншымі спосабамі перашкаджаць правядзенню экскурсіі.

Пры аглядзе экспазіцыі нельга пакідаць без нагляду непаўналетніх ва ўзросце да 14 гадоў. Неабходна растлумачваць ім правілы паводзін і сутнасць абмежаванняў.

Падчас наведвання музея варта падпарадкоўвацца патрабаванням музейных дазорцаў, а таксама іншых супрацоўнікаў музея.

У частцы, якая не рэгламентуецца палажэннямі дадзеных Правілаў, варта кіравацца агульнапрынятымі нормамі маралі і маральнасці, а таксама правіламі паводзін у грамадскіх месцах.

Парушэнне сапраўдных Правілаў, а таксама прычыненне шкоды маёмасці музея могуць з’яўляцца падставай для прыцягнення, ва ўстаноўленым парадку, да матэрыяльнай, адміністрацыйнай і іншым відам адказнасці, у адпаведнасці з дзеючым заканадаўствам.